Pitsist jõuluehted

SAM_2658Jõudnud on esimene advent ja jõuluehted hakkavad jõudma ka mujale kui ainult kaubandusvõrku. Tänapäeval on jõuluehteid poes saadaval meeletutes kogustes. Igas värvuses, kujus ja hinnaga, ole ainult mees ja vii koju. Meenutan oma lapsepõlve ehteid mida ma lapsena imetlesin ning mis iga pühade möödumise järel jälle hoolega karpi pakiti ning järgmisi jõule ootama jäeti. Vahel harva toodi pühade alguses juurde mõni ehe aga enamik olid aastast aastasse samad.

Vaadates toidupoes suurte virnade kaupa müügil olevaid läikivaid kaunistusi on mul väga raske mõelda neist kui jõuluehtest. Isegi kui nad näeksid välja samasugused siis seost lihtsalt ei teki. Neid on nii palju, et seos masstootmisega on lihtsalt minu jaoks liiga ilmne ja tulemusena tunduvad isegi kaunid ehted täiesti isikupäratud. Mulle on lapsepõlvest meelde jäänud just erikujulised jõuluehted mida oli igaühte ainult üks-kaks tükki. Paar värvilist jääpurika moodi, kaks öökulli (punane ja kuldne vist) ja käbid. Oli ka kerasid mille sees oli jupp karda ja üks suur heleroosa kera millel olid peal väikesed hõbedased lilled. Üks kera oli ülevalt läbipaistev ja alla maalitud pildiga, talvemaastik jõuluvana ja saaniga. See viimane oli tõsine imetlus objekt kuna ta oli ilusasti maalitud ja teda oli ainult üks. Ilmselt ma uskusin, et see on ainus omataoline maailmas.  Kuuske ehtides sättisime ikka kõige ilusamad ehted kõige ette nähtavamale kohale.

Isetehtud ehetest sai kuuse külge kinnitatud käbisid ja piparkooke. Mul on mälestus ka sellest, et ma üritasin mõne lasteraamatu eeskujul (kahtlustan „Bullerbi lapsi“) kuuse otsa riputada õunu. Need aga olid üldiselt liiga rasked ja kaalusid oksad alla aga paar sibulõuna vist isegi olid vähemalt ühed pühad kuuse otsas. Minu lapsepõlve ehted on jäänud lapsepõlvekoju ning kui seoses adventide saabumise ja lörtsise kirmega maapinnal (mis üritab teha nägu, et ta on lumi) tekib tahtmine teha ehteid mis tekitaksid tunde jõuludest. Nägusad ja purunemiskindlad jõuluehted saab väga lihtsalt teha pitsist. Selliseid ehteid saab suurepäraselt meisterdada ka koos lastega. 

SAM_2618Pitsist jõuluehete meisterdamiseks läheb vaja loomulikult pitsi. Lisaks ka väikeseid õhupalle, jahu (või tärklist), soola ja vett.

  • Puhu õhupall(id) täis vastavalt sellele kui suuri jõuluehteid soovid. Kinnita nööriga (kui soovida õhupalle uuesti kasutada) või seo sõlm.
  • Jämedam pits (selline nagu pildil) lõika pikkuselt sellisteks ribadeks mis peaaegu ümber palli kokku ulatuvad. Peenemat pitsi pole mõtet ühe keeru kaupa lõikuda kuna juppe tuleks liiga palju. Lõigata 30-50cm pikkused juppid millega saab teha mitu keerdu. 
  • Vala kaussi kuum vesi ning sega juurde jahu või tärklis ja sool nii, et moodustub umbes hapukoore paksune segu (jahu ja tärklis mõlemad paisuvad ajaga nii, et oota natuke enne kui lisad uue koguse).
  • Kasta pitsi ribad ükshaaval jahu-vee segusse ning tõmba sõrmede vahelt läbi, et eemaldada üleliigne segu.
  • Kata õhupall pitsiribadega nii, et lõikekohad jäävad õhupalli suu ümber. Kui kasutad peenikest pitsi keri see keerdude kaupa ümber õhupalli nii, et pall oleks kaetud.
  • Riputa pall kuivama. Sõltuvalt õhuniiskusest võtab see aega üleöö kuni ööpäeva.
  • Kui segu on kuivanud on pits tugeva koorikuna. Lase õhupall tühjaks tehes see katki või lõika ettevaatlikult nööri läbi kui soovid palli uuesti kasutada. Võta õhupall pitsikera seest välja.
  • Kinnita kera külge nöör või niit. Valmis.

SAM_2656Jahu kasutades jääb pall tugevam kui kartulitärklisega aga mõlemad töötavad. Soola lisamine segule aitab vähendada ohtu, et ehted säilitades hallitama lähevad. Kui sa mingil põhjusel pole peale kuivamist tulemusega rahul saad selle väga lihtsalt ümber teha pannes ehte vette, pestes jahu välja ning alustades otsast peale. 

Segusse võib lisada ka eeterlike õlisid (kaneel, nelk, apelsin jne), et aidata kaasa jõuluatmosfäärile kodus. Kui tilgutad eeterliku õli otse ehtele siis vali selline mis ei jätaks plekke.

Ehetele võib sädeluse lisamiseks lisada glitterit kas kasutades glitter liimi kui ehted on juba kuivanud või puistates peale kuiva glitterit enne ehete kuivama panekut. Ma ei soovita lisada glitterit jahu-vee segule kuna segu on tavaliselt rohkem kui seda kulub ja ülejäänud läheb enamasti minema viskamisele (kuigi seda saab kasutada ka paberiliimina, säilib külmkapis ca nädala). 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s