Pitsilised küünlad

SAM_2758Natuke aega tagasi sai välja antud lubadus rääkida lähemalt erinevat tüüpi parafiin küünalde tegemisest. Ilmselt seoses läheneva jõuluajaga tuletati mulle seda lubadust meelde. Küünlad on alati toredad nii koduses õhturahus muusikat kuulates kui ka armsate isetehtud kingitustena (seda loomulikult inimesele kes selliseid asju hindab). Ise küünlaid tehes on suurepärane võimalus varieerides värvi, kuju, vorme ja lõhnasid saavutada väga põnevaid ja isikupäraseid tulemusi. Üks tore ja sealjuures väga lihtne võte on kasutada jääd, et teha nö pitsilisi küünlaid.

Tehnoloogia on põhimõtteliselt analoogiline parafiin küünalde tegemise postituses kirjeldatuga, pitsiline efekt saavutatakse kasutades purustatud jääd. Kirjutan siin peamiselt tehnoloogiast. Viited kust leida parafiini, kuidas ise teha tahte, parafiini sulatamisest ja vaha värvimisest on põhjalikumalt juttu eelnevas küünalde postitusest.

Töökäik

 1. Valmista ette vormid. Mina kasutasin majapidamispaberi rulli sisemust aga sobivad igasugused tetrapakid, plastist topsid, wc paberi rulli sisemused jne.
 2. Valmista ette jää. Kui sul pole käepärast väikestes graanulites jääd siis saad purustatud jää teha tavalistest jääkuubikutest pannes need käterätiku sisse ja lüües neile peale näiteks haamriga.
 3. Sulata parafiin vesivannil, vastavalt soovile lisa vaha toonimiseks rasvakriidi tükke.
 4. Kui kasutad isetehtud tahte (ehk siis puuvillast nööri) mõõda vastavalt vormile õige pikkus välja ja pane sulaparafiini sisse imbuma (seda võid teha juba enne kui kogu vaha on sulanud).
 5. Võta taht parafiinist välja ja lase jahtuda. Kinnitas vaha tilgaga alusele kuhu plaanid küünlad jahtuma jätta. Aseta vorm paigale.
 6. Kui soovid kasutada eeterlike õlisid on aeg need sulaparafiinile lisada. Mina lisasin enda vahale apelsiini õli ja kollast värvi. 
 7. Vala vormi põhja ca 1cm paksune kiht parafiini ja lase sellel taheneda. See aitab vähendada ohtu, et sulanud vaha vormi alt välja voolab.
 8. Täida ülejäänud osa vormist purustatud jää kildudega. Säti taht otseks ja fikseeri ülevalt näiteks joogikõrrega.
 9. Vala peale sulaparafiin.
 10. Jäta küünal seisma kuni jahtunud.
 11. Koori vorm ümbert ära. Tee seda näiteks kraanikausi kohal kuna jää on sulanud ja vesi voolab välja.

SAM_2776

Jää suurus määrab aukude suuruse parafiinis. Ühtlase suurusega graanulid annavad ühtlasema suurusega augud. Käsitsi purustades on jää tavaliselt erinevas suuruses kildudes ja tulemus jää põnevalt ebaühtlane. Samuti võib teha näiteks alumise osa küünlast tavalise ja ülevalt pitsilise. 

Eeterliku õli kulub küünla kohta küllalti palju kuna küünalt põletab ju vähehaaval korraga. 20-30 tilka keskmise küünla kohta on täiesti reaalne kogus aga see sõltub eelkõige küünla jämedusest.

Siin on ilmselt koht kus anda välja järgmine kergemeelne lubadus. Kui leidub inimesi kes soovi avaldavad siis ma võtan ette ka postituse tegemise sellest kuidas küünaldele pilte kanda ja/või mitmevärvilisi küünlaid teha.

4 kommentaari “Pitsilised küünlad

 1. Tahaksin ikkagi teada kas wc paberi rulli sisu ja siis ka majapidamispaberi rulli sisu on vaja kuidagi seest ka vooderdada enne kui kuuma vahaga kallale minna.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s