Malmpanni restaureerimine. Osa 2

Kui oled oma panni puhastamisega jõudnud staadiumisse kus järel on ainult puhas metall on soovitav see üsna varsti katta kuna paljas malm läheb väga kergesti roostetama. Panni katmiseks sobib väga hästi näiteks linaõli (moodustab korraliku kõva kihi). Mõnel pool soovitatakse kasutada mineraalõli aga minule tundub see äärmiselt mitteisuäratav. Malmpannile kattekihi loomine on tegelikult väga lihtne kuigi võtab natuke aega ja kannatlikust. 

 

  1. pane pann külma praeahju ning kuumuta ahi 100 kraadini ca 1h. See tagab, et pann on korralikult kuiv ning avab metalli poorid.
  2. Võta pann välja (ära ennast ära kõrveta) ning vala pannile väike tilk õli. Hõõru see käte või majapidamispaberi tükkiga üle kogu panni pinna laiali.
  3. Seejärel võta majapidamispaber ning hõõru õli panni pinnalt ära. Just nii, eemalda niipalju õli kui sa kätte saad. Pannile jääb imeõhuke õlikiht mis ongi täpselt see mida vaja.
  4. Aseta pann tagurpidi külma (!) ahju. Kuumuta ahi koos panniga 250 kraadini (või nii kuumaks kui su ahi läheb). Kui ahi saavutab õige temperatuuri küpseta panni ahjus umbes tund aega. Siis lülita ahi välja ning lase koos panniga jahtuda. Ära tee kuuma ahju ust lahti. Järsud temperatuuri muutused ei ole materjalile head.
  5. Võta pann välja. Sa oled edukalt põletanud pannile esimese õlikihi. Pannile korraliku katte saamiseks korda samme 2-4 vähemalt kuus korda.

Minul võttis kogu protsess aega paar nädalat aga tegemist on kokkuvõttes kerge ülesandega. Küpsetamise käigus ärakõrbemist pole vaja karta kuna mingis lähenduses täpselt see ju eesmärgiks ongi. Ära anna järele kiusatusele korraga lisada paks õli kiht, et protsessi kiirendada. Tulemused võivad olla üsna kurvad. Näitkes võivad tekkida kivistunud õlinired mille tulemusena tuleb kogu puhastamist otsast peale alustada.

Ning lõpetuseks viide kust lugeda natuke keemia taustast ning argumentidest miks eelistada just linaseemne õli.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s