Tee ise õlilamp

SAM_0352Selleks, et teha kodus lihtsat õlilamp on vaja:

  • alust
  • tahti
  • toiduõli
  • umbes 3 minutit aega

Aluseks olid mul mõned väga kaunid kammkarbi karbipooled mis saidki selle projekti inspiratsiooniks. Kammkarbi kumer kaanepool sobib väga hästi õli anumaks, lisaks moodustavad sooned mugavad rennid tahtide jaoks. Alumisest siledat poolt saab kasutada alusena võimalike pritsmete kogumiseks ning sellel sooned aitavad kumerat poolt tasakaalus hoida. Kammkarpidest ning sellest kuidas merikarpe puhastada käsitöö projektideks kirjutan veel edaspidi lähemalt.

Kui sul pole kodus üle suuri merikarpe ei tarvitse sa veel sellest projektist loobuda, õlilambiks sobib iga tulekindel anum mis peab vedeliku (kasvõi vana väike teekann). Ka sellest räägin veel edaspidi lähemalt.

Lambi tahiks sobib naturaalsest materjalist (näiteks puuvill, lina või kanep) nöör. Sünteetiline materjal ei sobi kuna sünteetiline materjal ei ima õli sisse ning sulab selle asemel, et põleda. Samamoodi nagu küünalde postituses räägitud saab ka õlilambile sobiva tahi valmistada tikkimisniidist ehk mulineest mis nööriks keerutada. Vaata kindlasti, et pakendil oleks kiri 100% puuvill.

Lambiõli jaoks pole mingit vajadust eraldi poest udupeent lambiõli otsima minna. Õlilambis põletamiseks sobib täiesti tavaline toiduõli mida ka kodus küpsetamiseks kasutatakse. Minul oli kodus päevalille õli ning see toimib väga hästi ja lõhnatult. Kui plaanid lampi põletada toas on lõhn päris oluline faktor. Kui õlilambid on õues kasutamiseks saab kasutada ka toiduvalmistamisest üle jäänud õli.

Valasin päevalille õli kumerasse karbipoolde. Panin tahi minutiks paariks täiest pikkuses õli sisse, et ta läbi imbuks. Siis tõstsin tahi otsa üle serva ning süütasin põlema. Kuna nööril on kaks otsa otsustasin oma lambi teha kahe tahiga. Põlemise juures on oluline jälgida, et õli oleks päris servani, kui tahi osa jääb liiga pikk hakkab ta suitsema. Tilguta õli sisse 3-6 tilka meelepärast eeterliku õli, et lõhnastada tuba.

Selline lamp põleb väga kaua ning tuleb hinnalt odavam kui küünlad. Mõistliku käsitsemise korral on õlilamp vähemalt sama turvaline või isegi turvalisem kui küünal. Toiduõli küll põleb kuid ei sütti liiga kergesti. Ümber mineva õlilambi taht tõenäolisemalt lihtsalt kustub ära kui, et paneb midagi põlema. See kõik öeldud palun siiski rakendada sama terve mõistusega ettevaatust nagu igasuguse elusa tulega. Hoia lampi tulekindlal alusel, ära jäta järelvalveta jne jne.

2 kommentaari “Tee ise õlilamp

  1. Thank you for every other excellent post. The place else could anyone get that type of information in such an ideal
    approach of writing? I have a presentation next week, and I
    am on the look for such info.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s