parafiinküünalde tegemine

SAM_0300Parafiinküünalde tegemine lihtne ning tulemus kaunis ja omanäoline. Kõrvaloleval pildil on Pererahva koolitusel valminud toredad küünlad. Ütleks kohe alguses ära, et osalejad olid tavalised inimesed nagu sina ja mina. Igast vanusest igast soost, ilma eelneva erilise kogemuseta kunsti või küünalde vallas. Aga tulemus on igatahes vaatamist ja nautimist väärt.

Parafiinküünalde valmistamiseks läheb vaja

 • parafiiniSAM_0250
 • valmis tahte või peenikest puuvillast nööri
 • värvimiseks laste rasvakriite või küünlavärvi
 • lõhnastamiseks eeterlike õlisid (kasuta kindlasti kvaliteetseid 100% eeterlike õlisid mitte lõhnastatud parfüüm õlisid)
 • küünla vormi – hästi sobivad nii tühjad tetrapakid, kohvitopsid kui ka wc paberi rullid. Kui sul vanu küünla ümbriseid või üksikuid klaasist nõusid saad ka neisse valada küünla.

Parafiini on müügil apteekides aga ka hobipoodides. Näiteks Hobipunktil on saadaval parafiin, küünla värve kui ka küünla tahte (nagu öeldud pole kahe viimase eraldi hankimine küll vältimatult vajalik): http://www.hobipunkt.ee/pood/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=parafiinVõimalus on seda tellida ka internetist lausa selliste 5kg blokkidena nagu meie koolitusel pildil näha on http://www.giftline.ee/et/e-pood.html?page=shop.browse&category_id=37 .

Tükelda parafiin selliselt, et ta ilusasti potti mahub. Sulata tükid vesivannil (pott+pann+vesi). Parafiin sulab ca 60 kraadi juures seega pole mingit vajadust veel intensiivselt keeda lasta vaid tuleb anda segule aega soojeneda. Vesi keeb 100 kraadi juures, madala temperatuuri hoidmisel on väiksem oht ennast ära kõrvetada. Ära sulata parafiini otse pliidil.

Seni kuni parafiin sulab valmista ette vormid ja tahid.

Tahiks sobib iga naturaalsest kiust materjal. Meie kasutasime puuvillast tikkimisniiti ehk mulineed mis sai jämedamaks kokku keerutatud.

SAM_0255

Tahina saab edukalt kasutada tikkimisniiti. Punu see natuke jämedamaks nöörikeseks. Kasta valmis punutud taht sulanud parafiini sisse ning lase parafiinil sisse imbuda. Võta taht välja ning lase vahal taheneda. Siis kasta taht uuesti kiiresti parafiini sisse ning võta välja. Korda seda paar korda. Tahi jämedus sõltub eelkõige küünla jämedusest. Jämedamale küünlale on vaja ka jämedamat tahti. Näiteks wc paberi rulli vormina kasutades tegime 2kordsest mulineest taht. Kui soovid teha väga jämedat küünalt on mõistlikum teha mitme tahiga küünal. Tulemus jääb kindlasti väga vahva. Sõltuvalt küünla suurusest võiks tahi teha 2-5cm pikema kui planeeritav küünal.

Vormide osas tuleb kasuks loominguline lähenemisviis. Põhimõtteliselt on vormid kahte tüüpi:

1) vormid kuhu küünal sisse jääb. Juba eespool mainitud vanad tühjaks saanud küünalde ümbrised ja vanad klaasid aga ka tassid, konservikarbid jm. Näiteks väikestesse metallist pudelikorkidesse saab teha väga armsad väikesed küünlanööbid. Peamine on, et materjal oleks tulekindel.

2) vormid millesse küünal valatakse kuid mis peale tahenemist küünla ümbert ära võetakse. Selleks sobivad tetrapakid, plastpudeleid, wc või köögipaberi rullide sisemus, munakarpe (need vooderda toidukilega, muidu imbub parafiin kartongi sisse ning küünla eraldamine on pärast võimatu), silikoonist muffini- ja trühvlivormid jne. 


Pane taht vormi paika. Selleks võid valada vormi põhja õhukese kihi parafiin, painutada tahi otsast ca 1cm pikkune jupp ning kinnitada ka vormi taheneva parafiini sisse. Kui kasutad kohvitopse või tetrapakke tee keskele põhja auk ning pane taht sealt otsapidi läbi. 

Kui soovid värvilist või lõhnastatud küünalt siis lisa sulanud parafiinile vastavalt värvikriidi tükke ja/või eeterliku õli. Väga toredad on ka mitmevärvilised, näiteks kihilised küünlad.

Vala sulanud parafiin vormidesse. Kui kasutad alt lahtiseid vorme (papirullid) vala alguses põhja väike kiht ning lase sellel taheneda ning alles siis täida vorm. See aitab vähendada parafiini alt välja voolamist. Sama tehnikat võid kasutada ka vormida millel on põhjas tahi jaoks auk.   Fikseeri taht ülevalt kasutades näiteks toidupulka, joogikõrt vms. Oota kuni parafiin jahtub. Peale jahtumist haruta küünal vormist välja (kui kasutasid teist tüüpi vormi) ning naudi toredat isetehtud küünalt.

Sellest kuidas saada selliseid kauneid pitsilisi küünlaid nagu pildil näha ning kuidas küünaldele pilte kanda kirjutan lähemat edaspidi.

Meie küünlad tulid välja sellised, anna teada kuidas Sinu omad välja tulid. 

SAM_0306

8 kommentaari “parafiinküünalde tegemine

 1. sattusin minagi siia lehele ja tekkis sama küsimus nagu annelgi. Aga paistab , et enamusel asi selge ja õpetuse jagaja ise ka enam huvitatud pole.

  • Tänan huvi tundmast. Elu läheb edasi nii nagu elu minema peab ning alati pole võimalik kõige juurde tagasi tulla. Nagu ma nüüd ka Annele vastasin Ei ole vaja midagi vooderdada. Mina panin äärega praepannile küsetuspaberi ning sinna peale papist rullid püsti ja valasin parafiini sisse. Esialgu põhja ca pool sentimeetrit ning lasen sellel natuke hanguda. See vähendab ääre alt välja voolamise ohtu. Kui vaha on tahkunud siis harutan rulli küünla ümbert ära.

 2. Kuidas wc paberirullide sisu sisse parafiin siis panna. Kas ennem tuleb need millegi materjaliga vooderdada või kuidas. Mismoodi toidukile sinna pisikesse torusse saada. Tänan. Ehk keegi ikka vastab. anne

  • Ei ole vaja vooderdada. Mina panin äärega praepannile küsetuspaberi ning sinna peale papist rullid püsti ja valasin parafiini sisse. Esialgu põhja ca pool sentimeetrit ning lasen sellel natuke hanguda. See vähendab ääre alt välja voolamise ohtu.

 3. Pingback-viide: Pitsilised küünlad | kuidas teha

 4. Nüüd jõuluajal oleks väga teretulnud jätk pitsiliste küünalde tegemisest ja muust põnevast, mis küünlategemisega seondub 🙂 Tänud toreda blogi eest!

 5. Pingback-viide: Kodune parafiinihooldus | kuidas teha

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s